מצב התרומות למגזר השלישי בארה”ב – הדו”ח השנתי של בלאקבוד

חברת בלאקבוד (Blackbaud) פרסמה החודש את הדו”ח השנתי על מצב התרומות למלכ”רים לשנת 2013. הדו”ח מתבסס על מידע שנאסף מכ-4000 ארגונים בארה”ב. הדו”ח מתפרסם זו השנה הרביעית, ונחשב לאחד האמינים בתחום בשל היקפו ובשל המקצועיות של בלאקבוד. את הדו”ח המלא תוכלו למצוא כאן

הממצאים המרכזיים בדו”ח הם:

  • סך התרומות למלכ”רים ועמותות גדל ב-4.9% בשנת 2013, בעוד שסך התרומות המקוונות גדל ב-13.5%.
  • תרומות מקוונות היוו 6.4% מכלל התרומות בשנת 2013.
  • ארגונים גדולים (עם מחזור פעילות של 10 מיליון דולר או יותר) נהנו מהצמיחה המשמעותית ביותר בתרומות בשנת 2013, בעוד שארגונים קטנים (עם מחזור פעילות של 1 מיליון דולר או פחות) נהנו מהצמיחה המשמעותית ביותר בתרומות מקוונות במהלך 2013.
  • ארגונים שעוסקים בסוגיות בינלאומיות נהנו מהצמיחה הגדולה ביותר בתרומות בשנת 2013 (13.2%), בעוד שארגונים שפועלים בתחום אמונה ודת נהנו מהצמיחה הגדולה ביותר בתרומות מקוונות (18.1%).
  • יותר משליש (33.6%) מסך התרומות הוענקו בשלושת החודשים האחרונים של השנה, כאשר   17.5% מסך כלל התרומות התרחשו בדצמבר.

מה אנחנו יכולים ללמוד מזה?

  • מחברי הדו”ח וכן מומחים נוספים שכתבו עליו, מזהים השנה מגמה של התאוששות כלכלית בארה”ב, עם גידול משמעותי בתרומות.
  • תפיסה אסטרטגית של תרומות מקוונות: בעוד שארגונים גדולים אולי נוקטים בכלים של פניה בדוא”ל, כנסים, מאגר תורמים מבוסס – ארגונים קטנים פונים לתרומות ברשת, וקוטפים פירות יפים.
  • נראה שעיקר התרומות לארגונים בינלאומיים קשור לאסונות טבע ומצבי חירום. שווה להשקיע בתשתיות לגיוס תרומות, כך שכשמגיעים למצב חירום או אירוע מיוחד אפשר להפעיל גיוס מקוון במהירות וקלות יחסית.
  • שווה להשקיע בקמפיין לקראת סוף השנה, ולתכנן אותו מראש. בדו”ח שישראל תורמת פרסמו בעבר, הם זיהו זמני שיא אחרים לתורמים בישראל, סביב החגים היהודיים הגדולים: ראש השנה, פסח וגם חנוכה.
חלקן של התרומות המקוונות מסך כלל התרומות, לפי תחומי פעילות של הארגונים. מקור: Blackbaud Charitable Giving Report 2013
חלקן של התרומות המקוונות מסך כלל התרומות, לפי תחומי פעילות של הארגונים. מקור: Blackbaud Charitable Giving Report 2013

בדו”ח עצמו יש פירוט יותר מעמיק של הנתונים, מקרי חקר מארגונים שפועלים בתחומים שונים, וכן פירוט על שיטת איסוף המידע וניתוח הנתונים בדו”ח.

בלאקבוד (Blackbaud) היא חברה ציבורית בינלאומית שעוסקת במערכות מידע ותקשורת מקוונת למלכ”רים ולארגונים חברתיים. לצד שירותים ישירים לארגונים, החברה מספקת גם שירותי מידע, ומפיקה לאורך השנה דו”חות ופרסומים שונים, בעיקר בנושאים כמו גיוס כספים, תרומות אונליין, שיווק ברשתות חברתיות ועוד.

לרוב הדו”חות מבוססים על נתונים של הלקוחות שלהם, כלומר ארגונים שפועלים במדינות דוברות אנגלית בעיקר, אבל גם ארגונים לא דוברי אנגלית יכולים להפיק מהם מידע מועיל לפעילות .

יתרון נוסף של הדו”חות של בלאקבוד הוא אופן הצגת המידע. לרוב הם מצרפים לדו”ח תצוגה ויזואלית (גרפים, אינפוגרפיקות) שעוזרת לתפוס את הנקודות המרכזיות בדו”ח, וגם נותנת משהו לשתף כבסיס לדיון ארגוני או ברשתות חברתיות. חלק מהדו”חות מופקים בשיתוף עם ארגונים אחרים כמו למשל NTEN וחברות מחקר וניתוח נתונים.

דו”חות נוספים אפשר למצוא באתר של בלאקבוד, כמו גם עדכונים ומידע עדכני ושימושי בבלוג הארגוני, NPEngage.

מאת: Ma'ayan

עוסקת ומתעניינת בשימושי אינטרנט לשינוי חברתי: פיתוח קהילות, הנעה לפעולה, יצירה ותרבות ברשת. מעדיפה ירושלים על פני תל אביב, הייקו על פני הייטק, שוקולד מריר על פני שוקולד חלב, עשר דקות מול ורמיר אחד על פני שעה בתערוכה של אימפרסיוניסטים.

תגובה אחת בנושא “מצב התרומות למגזר השלישי בארה”ב – הדו”ח השנתי של בלאקבוד”

מה דעתך? אהבת את הפוסט? זה המקום לשתף, איתי ועם קוראי הבלוג:

%d