טיפים להקמת אתרים, מלקוחות למפתחים – לקראת כנס דרופל 2013

ביום ד’ 9/10/2013, יתקיים כנס דרופל ישראל  השני – Drupal Camp 2013. דרופל (Drupal) היא מערכת ניהול תוכן חופשית. כלומר, תשתית להקמת אתרי אינטרנט שאפשר להשתמש בה (להוריד, להתקין, לערוך את הקוד ולהפעיל) ללא תשלום. כמו כלי תכנה חופשית אחרים, לדרופל קהילת מפתחים ומשתמשים מעורבת ופעילה ברחבי העולם, וגם בישראל יש לה נציגות חזקה.

אני מנהלת ומפעילה אתרי דרופל מזה כחמש שנים: את אתר שתיל שקיבלתי לידי כשהוא בדרופל, את אתר מרכז צדק לנשים החדש שאחרי אפיון צרכים בחרתי לממש בדרופל, וכן יעצתי למנהלי אתרים ולאנשי ארגונים שהאתר שלהם מבוסס דרופל. גם בקהילת הטכנולוגיה למגזר השלישי הבינלאומית (או לפחות האמריקאית והקנדית), יש ייצוג יפה לדרופל, ובכנסים בתחום יש הרצאות ומפגשים שמתמקדים בדרופל.

בכנס הקרוב אעביר הרצאה: טיפים להקמת אתר מהצד השני – של הלקוחות. מבחינתי, זאת הזדמנות לשקף למפתחי אתרים צרכים ורצונות, תסכולים וניסיון, של מנהלי אתרים בדרופל, של הנשים והאנשים שנשארים בסוף פרויקט ההקמה ומנהלים את האתר. מטרת ההרצאה אינה “לשחרר קיטור”, אלא להניח תשתית לעבודה פוריה ונעימה יותר, בדרך לאתרים פעילים ומשביעי רצון.

נקודות שחשבתי להתייחס אליהן בהרצאה:

  • איך להוביל תהליך אפיון משתף
  • לא להמם עם כל האפשרויות והמודולים של דרופל, אבל לתת לבחור כשאפשר
  • להתחבר ל”הגיון הפנימי” המארגן של מפעילי האתר
  • להשתדל לעבוד בלי שאנחנו מחזיקים לכם את היד
  • להניח תשתיות לעבודה עצמאית
  • לעבוד נקי ולהסיר ניסיונות ובדיקות

לא פעם נוצר בתהליך הקמת האתר מבנה של חוסר סימטריה: נראה שכל הידע הנחוץ להצלחת הפרויקט נמצא אצל המפתחים. יש חוסר ביטחון אצל הלקוחות; אולי כי זה פרויקט ייחודי, אולי מתוך הדינמיקה שנוצרת והבדלים בהרגלי העבודה. אבל זה לא לגמרי נכון: אצל אנשי התוכן יש את התוכן, את ההיכרות עם הקהילה וקהלי היעד של האתר, והיכולת לתחזק את האתר ולעדכן אותו בתוכן משמעותי באופן שוטף.

לו היתה לכם, מנהלי אתרי אינטרנט, הזדמנות לתת טיפים למפתחי אתרים – מה הייתם אומרים?

אתן ואתם מוזמנים להעלות נקודות נוספות כאן בתגובות לפוסט, בדף הבלוג בפייסבוק, או בהודעה פרטית. אשתדל מאוד לכלול בהרצאה את ההצעות שלכם, אבל איני יכולה להבטיח זאת היות והזמן קצר, וכן אשתדל להתמקד במאפיינים ייחודיים לדרופל.

ההרשמה לכנס בעיצומה, ותוכלו לקרוא כאן עוד אודות הכנס ולעיין בתכנית המלאה.

אם אתם מגיעים, אשמח להיפגש בכנס :)

מאת: Ma'ayan

עוסקת ומתעניינת בשימושי אינטרנט לשינוי חברתי: פיתוח קהילות, הנעה לפעולה, יצירה ותרבות ברשת. מעדיפה ירושלים על פני תל אביב, הייקו על פני הייטק, שוקולד מריר על פני שוקולד חלב, עשר דקות מול ורמיר אחד על פני שעה בתערוכה של אימפרסיוניסטים.

מה דעתך? אהבת את הפוסט? זה המקום לשתף, איתי ועם קוראי הבלוג:

%d בלוגרים אהבו את זה: