כפתור תרומה בפייסבוק – תודה, אבל… זה לא מה שאנחנו באמת צריכים

בצעד מתוזמן היטב ומתוקשר פייסבוק השיקה השבוע שירות חדש: כפתור לתרומה ישירה שארגונים  יוכלו להוסיף לדף שלהם, ולהציג בפוסטים ופרסומים. כרגע נהנים מהשירות 18 ארגונים (שנראה שנבחרו בקפידה – כולם אמריקאיים או בינלאומיים, ארגונים גדולים מאוד ומבוססים בפעילות ומשאבים). כרגע השירות אינו זמין למשתמשים מישראל – אם תיכנסו לדפי הארגונים האלה לא תראו את הכפתור, ואני לא יודעת עד כמה הוא זמין כרגע  מחוץ לארה”ב.

יש בצעד הזה כמה דברים חיובים: האפשרות לתרומה ישירות בפייסבוק ללא מעבר לאתר אחר, וכן העובדה שפייסבוק לא גובה כל עמלה על התרומות, למשל. מצד שני, הצעד מעלה טענות מצד ארגונים ופעילי מגזר שלישי בעולם. או כפי שניסחה את זה כרמל דאמיקס בפוסט שלה: הכפתור הזה הוא כמו לקבל גרביים לחג המולד. זה נחמד, אפשר להשתמש בזה, אבל גרביים הם לא אופניים חדשים.

Image by obeyken, flickr.

ההגבלה וההפחתה של חשיפה אורגנית לתכני דפים בפייסבוק פוגעת פגיעה קשה בפעילות של ארגונים והתארגנויות חברתיות בפייסבוק. תרומת כסף היא רק חלק קטן ממה שארגונים מנסים להשיג באמצעות פעילות בפייסבוק: העברת מידע, התארגנות לפעולה, גיוס תמיכה רעיונית, בניית קהילה, פעילות תקשורתית ללא תלות בתקשורת הממסדית, ועוד.

למעשה, קשה להאמין שארגונים שיבחרו להשתמש בכפתור החדש יוכלו ליהנות ממנו אם לא ישקיעו כסף בפרסום בפייסבוק. והדבר יהיה יותר משמעותי וניכר עבור ארגונים מקומיים קטנים, כמו ארגונים שפועלים כאן סביבנו, שיכולים רק לחלום על מאות אלפי העוקבים של קיווה, יוניצף ו-18 הנסיינים הראשונים של השירות, או על תקציבי הפרסום והשיווק שלהם.

מתוך היכרות של כמה שנים עם פייסבוק, השירות הזה מרגיש ומתנהג כמו ניסוי כלים של פייסבוק לתשתית לשירות אחר כלשהו, כנרה עסקי, למשל רכישת מוצרים בקליק אחד בדפי עסקים. זה שירות שלא מיועד באמת לענות על צרכי ארגוני מגזר שלישי, ולכן אין פלא שהוא גם לא עושה זאת.

לפני כמה שבועות התפרסמה באתר change.org עצומה שקוראת לפייסבוק לתרום מענקי פרסומות לארגוני מגזר שלישי עבור פעילות הדפים שלהם. מאחורי ההצעה עומדת קבוצת אנשי מקצוע, שהכינו הצעה מפורטת ומנומקת. התכנית שהם מציעים נותנת מענה למדיניות של פייסבוק, ומטרתה לאפשר לארגונים להמשיך ולפעול בהצלחה ברשת החברתית הזאת.

אנא הצטרפו לעצומה וחתמו עליה כאן.

אנא קראו לעמיתים ומכרים, עובדי החברה האזרחית ופעילים חברתיים לחתום עליה גם. כשאתם משוחחים על העצומה ברשת, בפייסבוק, טוויטר וכיו”ב, אנא השתמשו בהאשטג FacebookAdGrants#

מה עוד אפשר לעשות:

מוזמנים להצטרף לשיחה ברשת:

דרך הפוסטים האלה תוכלו להגיע למידע ודעות נוספים. ואל תשכחו לחתום על העצומה! ככל שיותר ארגונים בינלאומיים ישמיעו את דעתם, יגדל הסיכוי שהשירות יהיה זמין גם מחוץ לארה”ב.

מאת: Ma'ayan

עוסקת ומתעניינת בשימושי אינטרנט לשינוי חברתי: פיתוח קהילות, הנעה לפעולה, יצירה ותרבות ברשת. מעדיפה ירושלים על פני תל אביב, הייקו על פני הייטק, שוקולד מריר על פני שוקולד חלב, עשר דקות מול ורמיר אחד על פני שעה בתערוכה של אימפרסיוניסטים.

תגובה אחת בנושא “כפתור תרומה בפייסבוק – תודה, אבל… זה לא מה שאנחנו באמת צריכים”

מה דעתך? אהבת את הפוסט? זה המקום לשתף, איתי ועם קוראי הבלוג:לבטל

Exit mobile version
%%footer%%