דינוזאוריות רשת: פודקאסט של עכשיו על האינטרנט של פעם

אחרי שנה של תכנונים ועבודה, הנה הוא איתנו. כרמל וייסמן ואני מעלות לאוויר את דינוזאוריות רשת, פודקאסט שחוזר לסיפורים, התופעות, והאנשים, שעשו את האינטרנט הישראלי של פעם, וגם מציע פרספקטיבה חדשה על המדיה הדיגיטלית כיום.

בפודקאסט יצאנו לחקור, ללמוד וגם להיזכר בימים הראשונים של האינטרנט בישראל. העונה הראשונה, שעלתה לאוויר השבוע, היא עונת מסד. שוחחנו עם שבעה מרואיינים, אשה אחת וששה גברים, שהיו שחקנים משמעותיים בימים הראשונים של האינטרנט בישראל ובשפה העברית. בדרכם, הם הניחו את התשתיות לאינטרנט שאנחנו מכירים היום: ביצירה תרבותית, קידום קוד פתוח, עיתונאות, מוזיקה, עיצוב ויזואלי ותוכן עצמאי, פיתוח אתרי אינטרנט ומאגרי מידע, הנחת התשתיות הפיזיות והרגולטוריות, שימור ותיעוד מידע, ועוד. כיוון שיש שבעה מרואיינים וכל כך הרבה נושאים, אפשר להבין שכולם עסקו ביותר מאשר תחום אחד, אז וגם היום.

האורחת והאורחים שלנו הם: נאורה שם (שאול), דורון שקמוני, עידו אמין, דודו רשתי, גדי שמשון, ירדן לוינסקי, וחנן כהן.

אפשר להאזין לכל פרקי העונה הראשונה באתר האינטרנט של דינוזאוריות רשת, וגם למצוא אותו ביישומוני ההסכתים השונים וביוטיוב.

את הפודקאסט מלווה קבוצה סגורה בפייסבוק, אפשר להצטרף לקבוצה ולשיחה כאן. היום בערב, יום חמישי 22.9, בשעה 20:00, ניפגש לשיחה חיה בקבוצה עם נאורה, המרואיינת הראשונה שלנו – עוד פרטים וקישור מתפרסמים בקבוצה.

לטעימה, הנה הטריילר של עונת המסד של דינוזאוריות רשת:

אז למה בעצם פודקאסט, ולמה על האינטרנט הישראלי?

הרעיון לפודקאסט עלה כשכרמל ואני נפגשנו בקיץ שעבר. יצרתי איתה קשר וביקשתי להיפגש כדי לקבל השראה ומוטיבציה. הרגשתי שקצת נמאס לי מהאינטרנט, שדברים חדשים לא מרגשים אותי כמו פעם, שאני סקפטית לגבי דברים שפעם אהבתי וחשבתי שהם שימושיים ומועילים. זה היה אחרי שכרמל הפציעה עם פודקאסט (נהדר ומומלץ – המצב הפוסט אנושי), חזרה לפייסבוק אחרי כמה שנים של דממה, ואפילו נכנסה לטיקטוק ויצרה סרטונים בפורמט ובמיטב הפילטרים והממים. אם לא השראה ומוטיבציה לעשות חלק מזה בעצמי, לפחות אני אלמד ממנה על מאחורי הקלעים וההפקה.

בשיחה דיברנו על דברים שקורים עכשיו באינטרנט והפרויקטים בהם אנחנו עוסקות, וגם דיברנו על מה שהיה פעם: דברים שהיו נהוגים ומקובלים בשנים מוקדמות יותר, דברים שנשארו דומים וכאלה שהשתנו, והעלינו השערות (מושכלות, כמובן) על עתיד השימוש באינטרנט מתוך הניסיון שלנו והשינויים עד כה. ואז כרמל הכריזה שזה רעיון מצוין לפודקאסט, האינטרנט שהיה פה פעם, והציעה שנעשה אותו ביחד. זאת היתה הצעה שלא יכולתי לסרב לה.

ככל שהתעמקנו בתחקיר והתקדמנו בשיחות, גילינו עד כמה שנות ה-90 הן עשור לא מתועד. דברים שהיו זמינים אונליין כבר לא, אנשים התראיינו הרבה פחות במדיה דיגיטלית, חומרים מודפסים מאז פחות זמינים (קשור גם לשינויים במבנים עסקיים ובעלות על תוכן), והיה הרבה פחות תיעוד דיגיטלי אודיו ויזואלי של אירועים ושל היומיום.

מצד אחד, עברנו מאז שינוי גדול בתשתיות ואפשרויות. מצד שני יש דברים שנשארו: קהילות, פורומים, הודעות, אנשים – על הקונפליקטים, האינטרסים, ההתקטננויות, החזון, הסקרנות ואהבת האדם שלהם.

בחרנו בפורמט של העלאת עונה שלמה להאזנה מרוכזת, כי שתינו עסוקות בעוד פרויקטים ועבודות אחרות, ורצינו זמן לעבוד על זה בנחת. ברקע גם היו עדיין איומי קורונה, ובמהלך השנה היו סגרים ובידודים שבהחלט השפיעו על התקדמות העבודה שלנו.

לי זאת היתה התנסות ראשונה בהפקה והנחייה של פודקאסט. לכרמל זה הפודקאסט השני שהיא מפיקה, אבל לראשונה בהפקה משותפת. למזלי, כרמל מאוד מיומנת בהקלטה ועריכה, ועשתה עבודה נהדרת בתחומים האלה בפודקאסט שלנו. חוץ מזה, היו גם התחקירים (בחירת מרואיינים, תחקירים עליהם), הכנת שאלות, תיאום הקלטות, הקלטת הראיונות, הפצת הפודקאסט ביישומונים ובאתר, ותכנון ההפצה והפרסום שלו – שעשינו במשותף. כל זה דרש לא מעט עבודה, אבל דווקא הפרסום כעונה מרוכזת ולא פרקים בודדים עזרה לחלק את העומס, וכמובן – העבודה המשותפת שיצרה מחוייבות, עניין והרבה הנאה.

שתינו היינו סקרניות לשוחח עם האנשים שראיינו (ויש עוד כל כך הרבה רעיונות ונושאים לעונות הבאות), וגם רצינו להקליט ולתעד את השיחות והעדויות. אפשר להגיד שיצרנו פודקאסט עבור עצמנו, ואנחנו מזמינות אתכן ואתכם להצטרף.

בואו להאזין ולהצטרף לשיחה:

תודה רבה מעומק הלב לכל האורחות והאורחים שלנו על הנכונות להשתתף ועל הסיפורים והתובנות שחלקתם איתנו, לכרמל וייסמן האחת והיחידה שבלעדיה אין מצב שהייתי יוצאת להרפתקה הזאת, ולכל המאזינות והמאזינים שלנו, דינוזאוריות, דינוזאורים וחדי-קרן.

שתהיה לכולנו שנה טובה ומוצלחת, עם התחלות חדשות מרגשות, המשכים ברי-קיימא, וחזרה לדברים טובים.

מאת: Ma'ayan

עוסקת ומתעניינת בשימושי אינטרנט לשינוי חברתי: פיתוח קהילות, הנעה לפעולה, יצירה ותרבות ברשת. מעדיפה ירושלים על פני תל אביב, הייקו על פני הייטק, שוקולד מריר על פני שוקולד חלב, עשר דקות מול ורמיר אחד על פני שעה בתערוכה של אימפרסיוניסטים.

מה דעתך? אהבת את הפוסט? זה המקום לשתף, איתי ועם קוראי הבלוג:לבטל

Exit mobile version
%%footer%%